Ana Sayfa Güncel, Lafagel 24 Kasım 2020

Kadın Cinayetlerine Son Verin!

Son bir haftada; 5 kadın eşi, 2 eski eşi, 4 kadın ise sevgilisi tarafından öldürüldü. 2 kişinin…

Son bir haftada; 5 kadın eşi, 2 eski eşi, 4 kadın ise sevgilisi tarafından öldürüldü. 2 kişinin ise faili henüz bulunamadı!

Evini kurşunlatıp, arabasını yakıp, evinin önüne bomba koyup öldüremediği eşi olan bir şiddet hastası haberi de duyduk, tabanca, tüfek, balta, boğulmak, bıçak her türlü silahı da…

Sosyal medyada neredeyse her gün gündem olan kadına şiddet konusu, iki gündür İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da gündemindeydi. Daha önce sert uslubuyla çokça eleştirilen Bakan Soylu, kadınlara şiddet gösteren erkekleri kibarca uyarmasıyla sosyal medyada eleştirilere neden oldu. Dahası hukuğun yaptırım gücünden hiç bahsetmedi bile.

Sadece bu hafta erkek şiddetine kurban verilen kadınlarımızı hatırlayalım;

Elif Yakın (24) : Kendisine küfrettiği için tabancayla vurduğunu itiraf eden sevgilisi Seyfullah K.

Serpil Şahin (28) : Kıskandığı için 6 çocuğunun gözü önünde tabancayla vurarak öldüren kocası idi.

Cennet Tuğba TOKBAŞ (22) : Üniversiteden mezun olmak üzereydi. Erkek arkadaşı tarafından boğularak öldürüldü.

Tülay Sivil (38) : Eski eşi tarafından, evli olduğu Mesut Sivil ile birlikte ateş açılarak öldürüldü.

Çilem Kılıç (23) : Eski eşi tarafından sokak ortasında kurşunlanarak öldürüldü. Daha önce koruma talebinin reddedildiği ortaya çıktı.

Bu liste sadece bir kısmı…

Kadınları sığınma evlerinde korumak, özgürlüklerini ve yaşam standartlarını oldukça fazla kısıtlayan bir önlem olması konusunda defalarca kez eleştirilip, konu hakkında herhangi bir iyileştirme politikası uygulanmamıştır. Bugün nefes alan ancak; kurban edileceğinden haberli – habersiz binlerce kadın, kendini güvende hissetmek istiyor

.

 

 

Tema Tasarım |