X
Reklamlar

Son dakika… Türkiye’ye de sıçrayan corona virüsü hız kesmiyor!

11 Mart 2020 - 58 izlenme
Reklamlar

İtalya’da en ölümcül gün

Dünya çapında krize yol açan corona virüsü Türkiye'de de bir hastada resmi olarak ortaya çıkarken, virüs Avrupa çapında hızla ilerliyor. Virüsün en çok etkilediği ülkelerden İtalya'da dün yüzde 36 oranla artan ölü sayısı, 'en çok artışın yaşandığı gün' olarak kayıtlara geçti. Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Nüfusun yüzde 60-70'i corona virüsünden etkilenecek" dedi.


Çin’in Wuhan kentinde başlayan salgınla ilgili verileri derleyen worldometers’a göre dünya genelinde ölü sayısı 4 bin 377’ye yükseldi. 120 ülkeye yayılan virüsle ilgili toplam 121 bin 175 vakaya rastlandı. Virüsün görülme hızı Çin’de düşse de Avrupa’da başta İtalya olmak üzere giderek artıyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Merkel, “Artık hepimiz corona virüsünün Avrupa’ya geldiğini anlamalıyız. Uzmanlar, nüfusumuzun yüzde 60 ile 70’inde enfeksiyon görüleceğini söylüyor” dedi.

Merkel, “Virüs çıktığı zaman toplumumuzda bağışıklık ve bir ilaç yoktu. Dolayısıyla çok sayıda insan etkilenecek. Amacımız sağlık sistemine zarar vermeden virüsün yayılmasını durdurmaktır. Ben corona virüsünü çok ciddiye alıyorum” diye konuştu. Merkel sınır kapılarının kapatılmasının da etkili bir çözüm olmadığını dile getirdi.

İşte virüsle ilgili yaşanan son gelişmeler:

– İtalya’da ölü sayısı bir günde 168 yükselerek 631’e ulaştı. Yüzde 36’lık oran ülkede virüsün görüldüğü ilk günden bu yana en yüksek artışın yaşandığı gün olarak kayıtlara geçti.

– İspanya’nın başkenti Madrid’in de içinde olduğu bölgede 31 kişinin yaşamını yitirdiği, 1024 vakanın görüldüğü açıklandı. Bu rakamlar dün 21 ölüm ve 782 vaka olarak duyurulmuştu.

– Almanya’nın başkenti Berlin’de de corona virüsü tedbirleri alındı. Berlin şehir yönetimi 1000 kişiden fazla kişinin katılacağı bütün etkinlikleri Paskalya Bayramı’nın sonuna kadar yasakladı.

– Slovenya, İtalya sınırını kapatmayacağını söylerken sınırda sağlık kontrollerinin sıkılaştırılacağını duyurdu.

DÖRT ÜLKEDE İLK ÖLÜMLÜ VAKA

– Panama, Endonezya, Belçika, Arnavutluk’ta ilk ölümlü vaka gerçekleşirken, Moldova’da tüm okullar tatil edildi.


SAĞLIK BAKANI YARDIMCISI VİRÜSE YAKALANDI

– ABD’de Michigan ve Massachusetts’te acil durum ilan edildi. ABD’de görülen vaka sayısı 1000’i aştı.

– Virüs nedeniyle Berkeley, Duke, Harvard, Princeton ve Columbia’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda önemli üniversite eğitime ara verdi. Bazı okulların ise öğrencilerinden bahar tatilinden dönmemelerini istediği öne sürüldü.

Reklamlar