X
Reklamlar

Son dakika… İdlib saldırısının ardından ABD’den flaş açıklama

29 Şubat 2020 - 92 izlenme
Reklamlar

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin 33 şehit verdiği İdlib saldırısının ardından bir açıklama yaptı. Pompeo, "Türkiye'ye destek için seçenekleri değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı.


Suriye’nin İdlib kentine bağlı Balyun kasabasında önceki gece Türk askeri rejim güçlerinin hava saldırısına maruz kalmıştı. Suriye ordusunun alçakça saldırısı sonucu 33 Mehmetçik şehit düştü, 32 askerimi yaralandı.

Bu saldırı dünyanın bir numaralı gündem maddesi haline gelirken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir açıklama yayınladı. Bakan Pompeo, “Birleşik Devletler Türk müttefiklerimizle yakın ilişki içindedir ve bu saldırganlığa karşı Türkiye’ye destek vermek üzere seçenekleri değerlendirmektedir” ifadelerini kullandı.

Mike Pompeo, ABD’nin “Esad rejimi ve Rusya’nın İdlib’de daha fazla vahşet sergilemesini durdurmaya ve insani krizi dindirmeye çalıştığını” savundu.

DESTEK ASKERİ HAMLEYİ İÇERMEYECEK

Ayrıca Pompeo’nun bu açıklamasından önce bir ABD Dışişleri yetkilisi, gazetecilere konuştu. İsmi açıklanmayan üst düzey yetkili, “Türklere yardım yöntemleri üzerine çalışıyoruz, fakat bu, Amerikan birimlerinin askeri hamlelerini içermeyecek” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Bir NATO müttefiki ve önemli bir yabancı askeri satış ortağı olarak, Türklerle muhtelif bilgi paylaşımı ve ekipman ilişkimiz var” ifadelerini kullandı.


Reklamlar

DİKKAT ÇEKENLER

Reklamlar