X
Reklamlar

Kendine Maaş Bağlamış

22 Haziran 2020 - 662 izlenme
Reklamlar
Vakıfbank’a atanmasıyla 4. maaşa hak kazanan Hamza Yerlikaya’nın ‘sporcu şeref aylığı’ düzenlemesinin de mimarı olduğu ortaya çıktı.

Dünya, Avrupa ve Olimpiyat şampiyonlarına “Şeref aylığı verilmesi” konusundaki kanun teklifini Hamza Yerlikaya'nın hazırlayıp, TBMM Başkanlığına verdiği ve bu teklifin 24 Haziran 2008'de yasalaştığı belirlendi.

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, teklif kapsamına giren Yerlikaya böylelikle kendisine de şeref aylığı bağlatmış oldu. Yasa bu ödemenin 40 yaşından sonra başlamasını öngörüyor ve halen 44 yaşında olan Yerlikaya da 4 yıldır asgari ücretin 2 misli olan bu maaşı alıyor.   2007'de Sivas'tan AKP milletvekili seçilen Yerlikaya, 14 Kasım 2007'de başarılı sporculara aylık bağlanması ve Devlet Sporcusu unvanı verilmesi için kanun teklifi verdi. Teklif 24 Haziran 2008'de yasalaştı.

KİME MAAŞ BAĞLANDI?

12 yıl önce Meclis'ten geçen düzenlemeye göre, Türk vatandaşlarından uluslararası düzeyde üstün başarı kazanmış sporculara, bunların ölümü halinde ise bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarına aylık bağlanması sağlandı.

 

Reklamlar

DİKKAT ÇEKENLER

Reklamlar