X
Reklamlar

İmamoğlu Müjdeyi Verdi!

03 Şubat 2020 - 263 izlenme
Reklamlar
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, söz verdiği gibi metro yatırımlarına öncelik veriyor. Sultanbeyli ve Ataşehir metrolarının ardından yapımı duran üçüncü metro olan 'Kaynarca-Pendik-Tuzla Metrosu'nda da inşaat çalışmalarını yeniden başlatan İmamoğlu, Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu ile Eminönü – Alibeyköy Tramvayı’nı bu yıl hizmete alacaklarının müjdesini verdi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıl aradan sona yapımına yeniden başlanan "Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı" için Pendik'teki merkez şantiyede tören düzenlendi. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra CHP Milletvekilleri Turan Aydoğan ve Gökan Zeybek, Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, İBB Raylı Sistem Daire Başkanı Pelin Alpkökin, İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, İBB Meclisi İYİ Parti Grup Başkan Vekili İbrahim Özkan, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı. Törende konuşan İmamoğlu, sözlerine Suriye'de İdlib'de hain saldırı sonucu hayatını kaybeden Türk askerlerine rahmet dileyerek başladı. İmamoğlu, "Şehit olan 6 askerimiz için üzüntülü olduğumu ifade ediyorum. Ruhları şad olsun. Bütün milletimizin başı sağ olsun" diye konuştu.

Metroya öncelik veriyoruz

Göreve geldiklerinde seçim sürecinde söz verdikleri gibi ulaşıma ve raylı sistem yatırımlarına öncelik verdiklerin belirten İmamoğlu, "Uzun zamandır yapımı durdurulmuş olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı yapımını yeniden başlatıyoruz. Tabiri caizse bu inşaata sıfırdan başlıyoruz. İhalenin güncellenmiş bedeli 2 milyar 340 milyona tekabül ediyor" dedi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İmamoğlu şunları söyledi: "Uzun zamandır yapımı durdurulmuş olan Kaynarca-Pendik-Tuzla Metro Hattı" yapımını yeniden başlatıyoruz. Tabiri caizse bu inşaata sıfırdan başlıyoruz. İhalenin güncellenmiş bedeli 2 milyar 340 milyona tekabül ediyor. Bu hat sağlıklı tasarlansa o dönem finansman modeli oluşturulsaydı bugün 730 milyon liraya yakın fiyat farkı ile yüzleşmemiş olacaktık. Toplu ulaşımdaki memnuniyeti artırmak istiyoruz. İstanbul'un toplu ulaşımdaki İstanbullunun ihtiyaçları karşılamak istiyoruz."
Reklamlar

DİKKAT ÇEKENLER

Reklamlar