X
Reklamlar

Fahrettin Koca Aslında Kimdir? Nereden Nereye...

22 Mart 2020 - 3671 izlenme
Reklamlar

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA: 10 YILDA NASIL SIFIRDAN KOCA BİR İMPARATORLUK’A SAHİP OLDU? ALINAN DEVLET TEŞVİKLERİ NE KADAR? HİBELER / TEŞVİKLER/ FAİZSİZ KREDİLER?

TARİKAT TEMSİLCİSİ

Fahrettin Koca 1965 Konya doğumlu. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Cemaatçi bir isim. Nakşibendi tarikatı Halidi Kolundan. Gümüşhanevi dergahının İskender Paşa çizgisinde. Mehmet Zahid Kotku imamlığı ile başlayan, Mehmet Esad Coşan ile devam eden, Muharrem Nureddin Coşan ile süren tasavvufi cemaatinin aktif üyesidir.

İMAN TİCARET YAN YANA

Doktor Fahrettin Koca bir dönem Nakşibendi tarikatı bünyesinde hizmet veren İskender Paşa Cemaati lideri Mahmut Esad Coşan’ın ortakları arasında bulunduğu HAKSAĞ Sağlık Hizmetleri AŞ’de yönetim kurulu başkanlığı yaptı. HAKSAĞ Sağlık Hizmetleri AŞ, 2008 yılının Ekim ayında, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Yatırım Teşvik Programı’ndan 79.2 Milyon TL destek aldı. Bu teşvik fonunu aldıktan sonra 2009 yılında şirket kapandı.

PATRON HIZ KESMİYOR

Fahrettin Koca durmadı. Elindeki Nisa ve Medipol Hastanaleri’ni “Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı” bünyesinde birleştirdi. Recep Tayyip Erdoğan’ın “Aile Doktoru” olarak ününü geliştirdi. Anne Tenzile Erdoğan’ın tedavi aşamaları, küçük kız Esra Albayrak’ın doğumları Medipol’de gerçekleşti. Siyasete olan yakınlığın karşılıksız kalması beklenemezdi. Medipol’ün önüne geçilemez yükselişi kısa sürede geldi.

VER ALLAHIM VER

Tekel’in Unkapanı’ndaki 6 katlı 146.000 m2 binası çok ucuz bedelle Medipol’e geçti. Kadıköy’de SGK’a ait taşınmazlar Medipol’e verildi. Beykoz Kavacık’taki 220.00 m2 arazinin planları Medipol’e devir konusunda uygunluk göstermeyince, üzerinde defalarca değişikliğe gidildi. 2005 yılı İBB Nazım İmar planlarında parklar, çocuk bahçeleri ve oyun alanları fonksiyonunda görülen arsa, Fahrettin Koca farkıyla hastane alanına çevrildi.

BAĞCILAR’DA NELER OLDU?

Sıra Bağcılar’a geldi. Önce Devlet hastanesi yapılacak dendi. Kamulaştırma, istimlak dayatmalarıyla arsa üzerindeki hak sahipleri ucuz paralarla yerlerinden edildi. Ön pürüzler eritildi. Proje kimlik değiştirdi. Devlet hastanesi fikrinden vazgeçildi. Bağcılar belediye meclisinde 7 kere imar değişikliği kararı verildi. Rekreasyon için ayrılan yeşil alanlar bile hastanenin kullanımına tahsis edildi. İnşaat yüksekliği sınırlamasında sadece 4 kat için izin vardı. Oysa proje detaylıydı. 5. Ve 6. Katları da kapsıyordu. Önce katlar çıkılıyor daha sonra ilçe belediye meclisinde kat sayısı arttırma izinleri gündeme alınıp oylanıyordu. CHP’li meclis üyeleri konuyu yargıya taşıdı. İtirazlara ve davalara rağmen helikopter pistli, 470 yatak, 246 poliklinik oda kapasiteli dev proje 2.5 yıl gibi çok kısa sürede tamamlanarak hizmete girdi.

SERVET KATLANIYOR

Fahrettin Koca’ya devletten sayısız destek geldi. Bakanın sahibi olduğu Medipolitan Eğitim ve Sağlık Hizmetleri AŞ’ e 2019 yılında hazineden 220.600.000 TL’lik Teşvik verildi. Vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası tanımlandı. 2 yıllık süre için sigorta primi, işveren hissesi desteği sağlandı. Fahrettin Koca, 2018 yılının Temmuz ayında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinin Sağlık bakanı oldu. Göreve geldikten sonra yoğun şekilde tarikat mensuplarını bakanlık bünyesine kattı.

Not: Haber içeriği Hakan ZAT tarafından oluşturulmuştur.

Reklamlar