X
Reklamlar

Dolar ve Altına Virüs Müdahelesi...

12 Mart 2020 - 18 izlenme
Reklamlar

Dolar/TL akşam saatlerinde 6,30'u aşarken, Borsa İstanbul'da günlük kayıp yüzde 7'yi aştı. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ekonomiye destek paketi sonrasında hem Avrupa'da hem de Borsa İstanbul'da kayıplar arttı. TL'de günlük değer kaybı yüzde 1'in üzerine çıkarken, ABD borsalarında da yüzde 7'yi aşan kayıplar var.


Corona virüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürüyor. Birçok ülke salgın ile ilgili yeni tedbirler açıklarken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, corona virüsün “pandemi” (salgın) olarak ilan edildiğini bildirdi.

Dünya genelinde corona virüs vakası sayısı 126 bini geçti. ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nün corona virüs salgınını resmi olarak “pandemi” olarak ilan etmesinin ardından Avrupa kıtasından ABD’ye tüm yolcu seyahatlerinin Cuma gününden itibaren askıya alınmasına karar verdi.

WASHINGTON EYALETİNDE OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Corona virüsün en fazla etkili olduğu İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 827'ye, vaka sayısı 12 bin 462'ye yükseldi. ABD'nin başkenti Washington'da corona virüs nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, corona virüsün ekonomik etkileri ile mücadele için bireylere ve KOBİ’leri 3 ay vergi tatili verileceğini ve corona virüsten etkilenen şirketlere 50 milyar dolar tutarında düşük faizli kredi sağlanacağını duyurdu.

Dolar/TL 6,21 seviyesinden başlarken, Euro/TL 7,02 seviyesinden açıldı. ABD’de New York, Boston ve San Francisco’da Fed personelleri, corona virüsün yayılmasını yavaşlatılması çabalarının parçası olarak evden çalışmaya cesaretlendirilecek.

FED PİYASAYA PARA VERİYOR

Fed'in New York'taki merkezinden yapılan açıklamada gecelik borç verme tavan limitinin artırıldığı bildirildi. Açıklamada 150 milyar dolarlık tavan limitinin 175 milyar dolar olarak güncellendiği belirtildi.

PETROLDE DALGALI SEYİR

Suudi Arabistan’ın corona virüsünden dolayı petrol satışlarının azalmasından duyduğu endişe ile petrol üretimini artırmaya karar vermesinin ardından petrol fiyatları 1991 yılından bu yana en sert fiyat düşüşünü yaşamıştı. Petrol fiyatları aradan geçen günlerde 38 dolara kadar çıkmışken brent petrolün varili güne 34 dolar seviyesinden başladı.

‘TÜRK LİRASI DİRENÇLİ’

Reuters’a konuşan Credit Agricole’dan Guillaume Tresca, “İlk bakışta Türkiye özellikle de TL açısından dirençli görünüyor. Bunun temel nedeni, petrol fiyatlarındaki düşüş, çünkü Türkiye’nin enerji ihtiyacı çok yüksek. Türkiye için olumlu. Ancak piyasanın TL yönünden bol olmadığını ve likiditenin zaten düşük olduğunu unutmamalıyız” dedi ve ekledi:

“Şu anki riskten kaçış ortamından Türkiye’den büyük çıkışlar görmüyorsunuz çünkü insanların Türkiye’de olmadığını düşünüyorum. Ayrıca, TL’de kısa pozisyon almanın çok maliyetli olduğunu biliyoruz ve geçen yıl ilk çeyrekte ne olduğunu hatırlarsanız, birçok kişi kısa pozisyon nedeniyle zarar gördü. Bu TL’nin neden dirençli veya en azından aşırı performans gösterdiğini açıklayabilir.”

Reklamlar