X
Reklamlar

Danıştay'dan CHP'li Belediyeler Hakkında Flaş Karar

24 Haziran 2020 - 610 izlenme
Reklamlar

Danıştay'dan RED kararı Çıktı: İçişleri Bakanlığı başta CHP’li Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyelerin yardım toplamasını yasaklamıştı. Danıştay 10. dairesi, genelgenin durdurulması talebini reddetti.

Yapılan değerlendirmede Danıştay 10. dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerin yardım toplamasını durduran genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti.

Fevzi Çakır’ın kaleme aldığı habere göre, belediyelerin yardım toplamasının yasaklanmasına dair süreç devam edecek. Danıştay, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.

PEKİ NE OLMUŞTU?

Koronavirüs (Covid-19) salgınında ekonomik yönden etkilenen vatandaşlara yardım için başta İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediyeleri olmak üzere yardım kampanyası düzenledi. Belediyelerin yardım toplamasını Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Devlet içinde, devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan, şu anda bu kampanyalar sadece devletimizin açıkladığı birimler tarafından yürütülmektedir. Belediyeler böyle kampanyalar açacak olursa, devlet içinde devlet olur. Yasalar da buna müsaade etmiyor” sözleriyle eleştirdi.

GENELGE İLE İÇİŞLERİ YASAKLAMIŞTI

Hatırlarsanız İçişleri Bakanlığı da bir genelge ile belediyelerin yardım toplamasını yasakladı. Genelgede,, yardım kampanyalarının gerçek kişiler, dernekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri tarafından yapılabileceği ifade edildi…Belediyelerin yaptığı kampanyaların izin almadan kanuna aykırı yapıldığı ifade edildi. Ayrıca belediyelerin yardım hesaplarında toplanan paralar da bloke edildi.

DURUMU BELEDİYELER YARGIYA TAŞIDI

Çıkarılan genelgeye tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş konuyu yargıya taşıdı. Yardım toplanmasını yasaklayan İçişleri Bakanlığı genelgesinin yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açıldı…

YÜRÜTMENİN DURDURULMASI TALEBİNİ DANIŞTAY REDDETTİ

Açılan davaya bakan Danıştay 10. dairesi, İçişleri Bakanlığı’nın söz konusu genelgesinin yürütmesinin durdurulması talebini reddetti. Böylece belediyelerin yardım toplamasının yasaklanmasına dair süreç devam edecek. Danıştay, genelgenin iptal istemini ise daha sonra karara bağlayacak.


Reklamlar

DİKKAT ÇEKENLER

Reklamlar