X
Reklamlar

Büyük Vurgun: Osmangazi Köprüsü'nün sözleşmesinde milyar dolarlık detay

26 Mayıs 2020 - 430 izlenme
Reklamlar

Resmi işletme başlangıç tarihi 15 Mart 2020 olduğu halde sözleşme tarihinden bin 351 gün önce hizmete alınan Osmangazi Köprüsü'nün, bu işlemden dolayı işletmeci firmaya 2.1 milyar dolar para kazandırdığı anlaşıldı.

Prof. Dr. Uğur EmekOsmangazi Köprüsü'nün resmi başlangıç tarihinden çok daha önce hizmete alındığını ve bu yüzden işletmeci firmanın yaklaşık 2.1 milyar dolar para kazandığını açıkladı.

Sözcü’nün haberine göre Sayıştay da önceki denetimlerinde inşaata erken başlanmasını haksız kazanç olarak nitelemiş fakat haksız kazancın boyutunun belli olmadığını ifade etmişti.

10 MİLYAR DOLAR GELİR GARANTİSİ

Uğur Emek, şunları söyledi: “Sözleşmeye göre yapım süresi 7 yıl ve işletme süresi de 15 yıl 4 aydır. Sözleşme kapsamında geçiş garantileri kesimlere göre değişmektedir. Sözleşmeye göre 15 yıl 4 ay boyunca işletmeciye 10,4 milyar dolar tutarında gelir garantisi verildi. Köprü 01/07/2016 tarihinde işletmeye açıldı ve ana projenin işletme süresinin başlayacağı 15/03/2020 tarihine kadar geçen bin 351 gün günde; işletmeci 40 bin araç üzerinden ve ABD’deki enflasyona göre güncellenen ücretler üzerinden gelir tahsil etti. Bir kısmı kullanıcılardan, büyük kısmı da bütçeden karşılanan bu gelirlerin toplamı ise 2 milyar 148 milyon ABD dolarıdır.”

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜNÜ KİM İŞLETİYOR?

Gebze-İzmir Otoyolu'nu, Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel Göçay Ortak Girişimi tarafından kurulan Otoyol Yatırım ve İşletme Anonim Şirketi işletiyor.

Reklamlar

DİKKAT ÇEKENLER

Reklamlar