X
Reklamlar

Ankara BB'den Melih Gökçek'e "Terörizm Finansmanı"ndan Suç Duyurusu

22 Mayıs 2020 - 154 izlenme
Reklamlar

GÖKÇEK’E ‘TERÖRİZMİN FİNANSMANINDAN’ SUÇ DUYURUSU

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na eski Başkan Melih Gökçek, eski Genel Sekreter Kâmil Kılıç, eski Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan ve eski Mali Hizmetler Daire Başkanı Hasan Uçar hakkında suç duyurusunda bulundu. 4 isme “suç örgütüne yardım etme, terörizmin finansmanı ve görevi kötüye kullanma” suçlaması yöneltildi. Suç tarihi olarak 2013-14 yılları arası gösterildi.

 

Suç duyurusu dilekçesinde, Cumhuriyeti gazetesinin 4 Mayıs tarihli nüshasında Gökçek’in 17/25 Aralık operasyonlarından sonra FETÖ’nün yayın organlarına reklam verdiği yönünde haber yayınlandığı aktarılarak, bu haber sonucu yürütülen teftişin sonucuna yer verildi. Suç duyurusunda şöyle denildi:

“Bu haber ihbar kabul edilerek tahkikat süreci başlatılmıştır. Yapılan araştırma ve incelemeler sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu tarafından 12 Mayıs 2020 tarihli, 91057339 663.07/01 sayılı rapor hazırlamıştır. Raporda; İ. Melih Gökçek ve diğer şüphelilerin, 17/25 Aralık 2013 süreci sonrasında, Atatürk Orman Çiftliği'nde, o dönem yapımı devam eden tema parkının tanıtım filminin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün medya ayağını oluşturan Kanaltürk, Bugün TV, Samanyolu TV ve STV Haber'de yayınlanmasını sağlayarak bu kanallara para kazandırdığı ve finansal olarak destek olduğu, böylelikle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu m. 257, m. 220/7 ve 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun m. 4 hükümlerince düzenlenen suçları işlediğine dair tespitler yapılmış ve bu doğrultuda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulması gerekmiştir.

Reklamlar

DİKKAT ÇEKENLER

Reklamlar